Co przedsiębiorca musi wiedzieć o udzielaniu pomocy publicznej
FINANSE | Pomoc publiczna to korzyść przyznana przez państwo pojedynczym przedsiębiorstwom lub ich grupom. Przepisy nie skupiają się na zdefiniowaniu tej pomocy i dokładnym określeniu jej form, ale wyraźnie wskazują, kiedy udzielenie pomocy nie jest możliwe.
Powód jest prosty: każde udzielenie pomocy publicznej jest jedną z form ingerowania w wolny rynek, więc zasady przyznawania muszą być takie, by nie zakłócać poziomu konkurencyjności.
Pomoc ta, mimo że co do zasady ma charakter wyjątkowy, jest dostępna dla wielu przedsiębiorców. Nowe zasady przyznawania wsparcia dla inwestycji, które zastąpią zasady prowadzenia działalności gospodarczej w specjalnych strefach ekonomicznych, mogą sprawić, że pomoc ta stanie się jeszcze bardziej dostępna. Z tego powodu warto przyjrzeć się, czym ona jest i na jakich zasadach jest przyznawana.
Pomagać czy nie
Pomagać. Ale tylko wtedy, jeśli nie zakłóci to poziomu konkurencyjności na rynku. To główna zasada dopuszczalności przyznawania pomocy publicznej przedsiębiorcom. Pomoc ta w całej Unii Europejskiej musi być udzielana na podobnych zasadach w taki sposób, żeby chronić konkurencyjność na całym rynku wewnętrznym. W tym zakresie wspólny rynek oraz swoboda przepływu towarów i usług to nie tylko korzyści dla przedsiębiorców, ale także ograniczenia dla państw w kwestii udzielania pomocy. Dlatego też wszystkie kluczowe zasady udzielania pomocy publicznej zostały przewidziane przez traktaty i rozporządzenia unijne. Dokładne procedury i formy jej przyznawania w różnych państwach mogą być odrębne, mimo to tworzą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta